Szanowni Państwo

Miło nam jest poinformować, że wychodząc na przeciw oczekiwaniom rynku i starając się sprostać wyzwaniom jakie obecnie stoją przed nami jako pierwsi w Polsce wdrożyliśmy unikatową na skalę świata innowacyjną technologię Prania w osłonie ozonu. Pranie czyste i wolne od wirusów!

Pozwala ona na przyjazne dla środowiska uzyskanie lepszych efektów prania przy użyciu biodegradowalnego OZONU, a najważniejsze – w trakcie tego procesu następuje całkowita dezynfekcja, zabijamy bakterie i wirusy w tym również wirusa COVID-19!

Narodowy Instytut Zdrowia Państwowego Zakładu Higieny uznał, iż w obecnej szczególnej sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2 jedną z dopuszczalnych metod dezynfekcji może być ozonowanie. Ozon jest środkiem o silnych właściwościach biobójczych i utleniających, stosowanym w dezynfekcji m. in. wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wody basenowej. Jest szeroko stosowanym środkiem do dezynfekcji klimatyzacji, pomieszczeń szpitalnych, usuwa (a nie maskuje) uciążliwe zapachy, zabija grzyby (stęchliznę), trupi odór, itp. Wykazuje 50-krotnie większą aktywność biobójczą od chloru, będąc przy tym bezpiecznym dla środowiska, gdyż produktem przemiany chemicznej ozonu jest tlen.

Zastosowanie ozonu w procesie prania jest innowacyjnym podejściem w branży pralniczej, w szczególności w odniesieniu do pralni wodnych, na świecie jest to nowość natomiast w Polsce niestosowano dotychczas w ogóle tej technologii. Realizacja procesu prania przy użyciu ozonu gwarantuje wykonywanie czyszczenia dokładniej, bezpieczniej i bardziej higienicznie w porównaniu do tradycyjnej usługi pralniczej. Ozon zastosowany w procesie czyszczenia “rozpulchnia” włókna oczyszczanej tkaniny co umożliwia ich technologiczne podniesienie, co w konsekwencji powoduje i ułatwia wydobycie zabrudzeń z przedmiotowych włókien bez użycia agresywnych środków chemicznych (nie ma konieczność wnikania w tkaninę agresywnymi środkami chemicznymi przy użyciu wysokich temperatur, ponieważ ozon zapewnia odpowiednie przygotowanie tkaniny do dalszego procesu jej czyszczenia standardowymi środkami piorącymi oraz posiada właściwości dezynfekujące także w stosunku do opornych szczepów chorobotwórczych z wykorzystaniem ograniczonej ilości środków chemicznych będących często przyczyną różnego rodzaju chorób alergicznych). Zatem tkanina zostaje w ten sposób oczyszczona dokładniej przy dodatkowym efekcie jakim jest dezynfekcja.

Ponadto użycie ozonu w procesie czyszczenia prania powoduje skrócenie czasu cyklu płukania tkanin oraz umożliwia zastosowanie niższych temperatur w procesie czyszczenia co wpływa na utrzymanie pierwotnych walorów wizualnych oraz kolorystycznych pranej tkaniny. W tradycyjnej pralni chemicznej lub wodnej temperatura prania ma zakres od 60 do 75 oC. W niektórych przypadkach czyszczenia tkanin istnieje konieczność zastosowania znacznie wyższej temperatury nawet do ok. 90 oC. Użycie ozonu w opisywanej technologii czyszczenia tkanin powala potencjalnie obniżyć wymaganą temperaturę do zakresu 30-40 oC i umożliwić nawet stosowanie zimnej wody w następnych cyklach, przy jednoczesnym wzroście jakości procesu oczyszczania. Tak znaczne obniżenie temperatury wody w procesie prania spowodowane jest tym, że ozon bezpośrednio po wytworzeniu przez ozonator rozpada się do tlenu, który zwiększa potencjał środków piorących (m.in. poprzez zapewnienie dezynfekcji tkaniny /tj. wysoka moc dezynfekująca ozonu ułatwia tradycyjne usuwanie zabrudzeń w technologii prania wodnego dając dodatkowy efekt w postaci wspomnianej dezynfekcji/ oraz pozbawienie jej przykrych zapachów), zmniejszając tym samym potrzebę stosowania gorącej wody. Ponadto, w ozonowym czyszczeniu tkanin następuje skrócenie czasu suszenia, ponieważ ozon otwiera splot włókien tkanin, przez co stają się one bardziej miękkie. Pozwala to na usunięcie większej ilości wody w cyklu odwirowania, szybsze odparowanie wilgoci w procesie suszenia i może także wydłużać żywotność materiałów. Istotą procesu pralniczego z wykorzystaniem opisywanej innowacyjnej technologii jest wprowadzenie ozonu do medium piorącego, który będzie wykazywał działanie w trzech płaszczyznach:
– Dezynfekcja pranych tkanin
– Utlenianie zanieczyszczeń pozwalające na bardziej efektywne usuwanie brudu
– Rozpulchnianie splotów włókien tkanin i fizyczne usuwanie zanieczyszczeń

Ozon wykazuje potwierdzone szeregiem badań i testów działanie dezynfekujące oraz ochronne dla tkanin. Jest to biocyd, który użyty w procesie prania może w prosty sposób kontrolować nieprzyjemne zapachy, zabijać wirusy oraz redukować bakterie do 99%. Jako taki Ozon (O3) składa się z trzech atomów tlenu. W standardowych warunkach temperatury i ciśnienia jest blady niebieskawy i tworzy się w powietrzu poprzez wyładowania elektryczne. W atmosferze, ozon jest wytwarzany przez skutki piorunów i ma bardzo przenikliwy zapach, charakterystyczny dla burz letnich. Przemysłowy ozon generowany jest natomiast przez sprężone powietrze które przechodzi przez suchą komorę wysokich napięć. Ozon ma wysoką moc utleniającą, i niszczącą wirusy, bakterie, glony i mikroorganizmy. Ozon jest znacznie bardziej efektywny jako środek dezynfekujący niż chlor. Okres użytkowania ozonu zależy od warunków. Ogólnie rzecz biorąc, ozon rozkłada się po upływie kilku minut, nie pozostawiając żadnych szkodliwych osadów. W opisywanej technologii wdrożonej przez naszą pralnię ozon jest wytwarzany przy użyciu specjalnego agregatu (wytwornicy), który będąc zintegrowanym z pralnicami technologicznie dostosowanymi do wykonywania procesu prania właśnie z zastosowaniem ozonu, jest wtryskiwany bezpośrednio do bębna pralnic z wykorzystaniem pomp membranowych. Agregat ten koncentruje tlen zawarty w powietrzu, gdzie następnie tlen przechodzi pomiędzy dwiema elektrodami, które są poddawane wysokiej różnicy potencjałów (do 20000 V), przy czym cząsteczki O2 są rozdzielane, stają się O3 i następnie są wtryskiwane/przenoszone do bębna pralnic Ponadto zwracamy uwagę, iż ozon:
– nie pozostawia toksycznych produktów ubocznych, takich jak THM, w momencie występowania w wodzie ich prekursorów w procesie dezynfekcji;
– obniża liczebność glonów i pierwotniaków oraz pleśni i grzybów. Także bakterie Salmonelli, gronkowca, E. coli czy laseczki i zarodniki Clostridium nie są odporne na działanie ozonu (redukcja liczebności bakterii do 99% w procesie prania z użyciem ozonu). Zatem ozon zapewnił sobie czołową pozycję wśród wszystkich środków dezynfekujących.

Wyniki badań (prowadzonych przez instytuty branżowe) wykazują, iż w tak przeprowadzonym procesie (woda oraz ozon), wzrasta trwałość tkanin. Podczas prania włókna tkanin nie są niszczone, ponieważ wykorzystanie ozonu powoduje możliwość zastosowania mniejszej ilości środków piorących, a czas cyklów płukania jak i suszenia jest krótszy w technologii czyszczenia tkanin z użyciem ozonu w stosunku do tradycyjnej technologii pralniczej.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia tkanin wykonane w bardzo dużym powiększeniu po praniu z użyciem ozonu oraz w tradycyjnej technologii


Pranie w ozonie
(stabilny proces, nie niszczy splotów włókien)

Tradycyjna technologia prania w wysokich temperaturach
Przy zastosowaniu mocnych tradycyjnych dezynfektantów i wybielaczy
( które może zastąpić OZON )

Właściwości ozonu w wielu branżach przemysłu zyskały na znaczeniu począwszy od 2015 r. kiedy to w USA rozpoczęto instalowanie innowacyjnych systemów ozonowania, aby zapewnić ochronę wody pitnej przed skażeniem Cryptosporidium. Jednocześnie coraz więcej polskich wodociągów wykorzystuje powyższą technologię tj. ozonowanie, gwarantując sobie bezpieczeństwo bakteriologiczne spożywanej wody. Producenci napojów wykorzystują ozon do usuwania żelaza, manganu, amoniaku i siarkowodoru z wody oraz do płukania butelek przed ich napełnianiem. Właściciele przetwórni żywności myją wodą ozonową owoce, jarzyny, warzywa, ryby i mięso, przedłużając trwałość produktów. Winiarnie wykorzystują ozon do dezynfekcji beczek dębowych jak i mycia stacji czy maszyn, usuwając w ten sposób spory i bakterie pleśni. Coraz większą popularność zyskuje wykorzystanie ozonu w procesach dezynfekcyjnych wyrobów spożywczych. Powyższe spowodowane jest tym iż jedynym produktem resztkowym ozonu jest tlen, zatem wielu producentów rozważa ozon jako zamiennik dla powszechnie stosowanego chloru oraz innych dodatków chemicznych. Technologia ozonowania i jego właściwości przybrała na znaczeniu począwszy od 2015 r. jednakże nie dotyczyło to branży pralniczej.
– wprowadzenie technologii ozonowania w pralnictwie przemysłowym jest rozwiązaniem innowacyjnym, stosowanym na świecie krócej niż 3 lata, natomiast w kraju oraz województwie Kujawsko-Pomorskim niestosowanym dotychczas w ogóle.

Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!
Search