Czy warto prać dywany na wskroś? zdecydowanie tak!


Proces prania w przypadku metod dogłębnych prania na wskroś w kąpieli składa się z następujących etapów: usunięcia zabrudzeń nierozpuszczalnych, rozpuszczenia brudu, usunięcia rozpuszczonego brudu oraz suszenia. Skuteczność prania jest wprost proporcjonalna do ilości użytej wody i dlatego pranie na wskroś daje bezwzględnie najlepsze rezultaty. Przewaga prania na wskroś nad innymi metodami polega na większych możliwościach przy rozpuszczaniu i wypłukiwaniu brudu. Zabrudzenia wykładzin i dywanów nie są przecież powierzchowne. Runo najczęściej jest brudne na całej długości – od powierzchni dywanu, aż do podstawy przy osnowie. Kolejna porcja zabrudzeń znajduje się w samej osnowie, gdzie spływają wszystkie zabrudzenia płynne trafiające na dywan oraz gdzie osadza się piasek i kurz, trafiający tam zarówno z góry, jak i od spodu. Bez prania na wskroś nie mamy możliwości skutecznego rozpuszczenia i wypłukania brudu znajdującego się w głębi runa oraz w osnowie. Skuteczność usuwania brudu wynika zarówno z użycia dużej ilości wody do płukania, jak i skuteczności usuwania brudnego roztworu w trakcie wirowania, które jest integralną częścią prawidłowo przeprowadzonego procesu prania.

Bardzo częste problemy z dopraniem dywanów typu shaggy lub innych z długim włosiem są takie, iż końcówki runa po praniu są czyste, ale w głębi zostaje brud, który albo podciągany jest do góry w trakcie schnięcia, albo spływa na krawędzie, jeśli dywan wisi w trakcie prania, albo przebija z dołu, powodując, że dywan wygląda na niedoprany. Dlaczego tak się dzieje? Bo dywan faktycznie jest niedoprany. Tymczasem z prania na wskroś shaggy i inne dywany o długim włosiu wychodzą doskonale i zwykle bez poprawek.

Jest jednak jeden warunek – po praniu na wskroś dywan musi być odwirowany. Proces wirowania zajmuje od 2 do 5 minut, niezależnie od wielkości dywanu. Bezpośrednio po wirowaniu można uklęknąć na dywanie i spodnie się nie zamoczą – to daje pogląd na temat skuteczności usuwania wilgoci.


Etapy prania dywanów

Trzepanie dywanów
80% zabrudzeń znajdujących się w dywanie stanowią zabrudzenia nierozpuszczalne. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest porządne wytrzepanie i odkurzenie dywanu, zanim zostanie zwilżony, a zabrudzenia nierozpuszczalne przykleją się do osnowy i włókien runa. Bardzo zbite dywany są przed trzepaniem rozczesane maszynowo lub ręcznie. Trzepanie wykonujemy mechanicznie trzepaczkami mobilnymi, które – jeżdżąc po dywanie ułożonym runem do dołu na specjalnej kracie – wytwarzają około 40 000 wibracji na minutę,
Zapieranie
Kolejnym etapem prania na wskroś jest natrysk i wtarcie presprayu, czyli silnego, ale bezpiecznego dla włókien środka skutecznie rozpuszczającego brud. Prespray wcieramy bezpośrednio po natrysku, szorowarką ze szczotkami walcowymi
Pranie zasadnicze
Po leżakowaniu z wtartym presprayem dywan trafia do basenu, w którym odbywa się pranie zasadnicze. Pranie odbywa się maszynowo szorowarką jednotarczową lub – jeśli konstrukcja dywanu to wyklucza – szczotką ręczną. Przy praniu stosuje się środek piorący, który wspomaga rozpuszczanie i wypłukiwanie brudu oraz zmniejsza tarcie maszyny o dywan.. Dywan pierzemy aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Co jakiś czas ściągamy wilgoć i wodę ściągaczką, żeby zobaczyć dokładnie stopień doprania.
Płukanie i wirowanie
Po wypraniu dywan jest dokładnie płukany dużą ilością wody, zarówno od strony runa, jak i osnowy. Następnie rolowany, wstępnie odsączony z ociekającej wody, trafia do wirówki. Wirówka waży kilkaset kilogramów. W jej wnętrzu znajduje się perforowany cylinder do którego jest wkładany ciasno zrolowany dywan dodatkowo w razie potrzeby owinięty siatką niwelującą poślizg osnowy na powierzchni cylindra. W początkowej fazie pracy wirówki dywan pod wpływem siły tarcia i odśrodkowej rozkłada się i zapiera o ścianki cylindra, dzięki temu jest całkowicie bezpieczny nawet przy prędkościach obrotowych rzędu 900 do 1200 obr./min. W zależności od prędkości wirowania, woda znajdująca się w dywanie poddawana jest przyspieszeniu dochodzącemu do 50 G, a więc działa na nią siła ponad 50 razy większa niż ciążenie ziemskie. Właśnie dlatego dywan wychodzi z wirówki tak dosuszony, a o ściekaniu wody na brzegi lub frędzle nie ma mowy. Po wirowaniu w dywanie pozostaje około 0,5 do 0,75 l wody na m2, odparowuje ona w trakcie suszenia.
Suszenie
Po procesie odwirowania dywany schną jeszcze w odpowiednich warunkach nawet do kilku dni dzięki czemu pozbywamy się całkowicie resztek wilgoci co pozwala na zrolowanie i zapakowanie dywanu dla klienta.
Zabiegi końcowe
Zabiegi końcowe obejmują zaczesanie lub podniesienie runa, końcowe odkurzanie, zaczesanie frędzli, pomiar i pakowanie dywanu. W niektórych wypadkach możemy stwierdzić, że po praniu zaczyna się z dywanu sypać piasek, którego nie było widać na etapie trzepania przed praniem. Dzieje się tak dlatego, że dopiero po zmiękczeniu i rozczesaniu runo całkowicie się otwiera i puszcza uwięziony wcześniej piasek. W takim wypadku trzeba dywan porządnie wytrzepać i odkurzyć, lub nawet cofnąć do ponownego wyprania, w zależności od natężenia problemu.


Włókno nieodporne na wodę


– Wiskoza i inne włókna celulozowe deformują się przy kontakcie z wodą.
– Naturalny jedwab nie zniesie całego procesu prania i wymaga zupełnie innego podejścia.
– Białe i kremowe włókna bawełniane mają tendencję do brązowienia na końcówkach pod wpływem działania samej wody lub – w jeszcze większym stopniu – pod wpływem silnych detergentów. Powstały efekt jest często mylnie interpretowany jako “puszczenie kleju”.
– Do prania na wskroś nie nadają się dywany z włókien roślinnych, takich jak kokos, sizal, trawa morska.
– Dywany z elementami skórzanymi ulegną przy praniu wodnym uszkodzeniu – skóra stwardnieje i/lub odbarwi się.

Na szczęście większość dywanów wykonana jest z włókna wełnianego, polipropylenowego, poliamidowego, akrylu lub innych włókien doskonale znoszących pranie wodne.


Podsumowanie


Mając na uwadze powyższe informacje, które miały Państwu przybliżyć proces prania dywanów na wskroś mam nadzieję, iż zgodzicie się Państwo ze mną, że warto skorzystać z usługi dającej tak wspaniałe i dogłębne rezultaty zwłaszcza kiedy dajemy Państwu komfort polegający na tym, że z domu zabierany jest brudny dywan i po kilku dniach wraca czysty, suchy, wytrzepany, z dopracowanymi frędzlami, a wszystko to odbyło się bez hałasu, zamieszania i bałaganu w ich domu oraz bez ryzyka że od wilgoci zniszczy się posadzka.
 
Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!
Search