TECHNOLOGIA LAGOON

Co każdy Klient powinien wiedzieć

Dla nikogo nie stanowi tajemnicy, że proces prania polega na usunięciu przy pomocy wody i detergentu, znajdujacego się w tkaninie brudu i zanieczyszczeń jak również po starannym płukaniu prana odzież staje się dla nas czysta, pachnąca i przyjemna. Ale nie zawsze tak jest !!!

I tu UWAGA

Jeszcze do niedawna jedyną metodą stosowaną do czyszczenia niektórych rodzajów ubrań, było tak zwane czyszczenie chemiczne nazywane także praniem na sucho. Metoda ta stosowana w tradycyjnych pralniach chemicznych, tak naprawdę nie ma nic współnego ze zwykłym praniem, które polega na kąpieli wodnej z użyciem detergentów i akcji mechanicznej.

Pranie chemiczne polega na umieszczeniu w agregacie chemicznym odzieży, która zalewana jest roztworem rozpuszczalnika chemicznego, najczęściej stosowany jest czterochloroetylen – toksyczny środek rakotwórczy, po czym następuje proces czyszczenia, tzn. rozpuszczalnik działa na brud znajdujący się w czyszczonej odzieży rozpuszczając go. Kolejnym krokiem jest spuszczenie brudnego rozpuszczalnika do destylatora, gdzie poddawany jest oczyszczeniu. W dalszym ciągu procesu w celu końcowego doczyszczenia odzieży, ponownie zostaje ona poddana działaniu rozpuszczalnika, po czym wykonywane jest suszenie i prasowanie czyszczonej garderoby. Bardzo często właściciele pralni chemicznych twierdzą, że ich metoda jest ekologiczna, ponieważ toksyczny rozpuszczalnik krąży w agregacie w obiegu zamkniętym. Niestety nawet w takim przypadku część użytego rozpuszczalnika pozostają w tkaninie, sprawiając, że jest on stopniowo wdychany przez właściciela.

Do niedawna była to jedyna możliwa do stosowania metoda czyszczenia odzieży, która miała na metce producenta znaki “czyścić chemicznie” lub “nie prać w wodzie”.

Czterochloroetylen

Najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem w pralniach chemicznych jest czterochloroetylen, który jest również znany jako: tetrachloroeten, perchloroetylen, dwuchlorek węgla. Czterochloroetylen należy do chlorowanych węglowodorów alifatycznych, związków o działaniu narkotycznym, silnie toksycznych dla centralnego układu nerwowego. Powoduje także uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, nerwobóle, zaburzenia wzroku, stany oszołomienia i odurzenia. Długotrwałe narażenie na działanie tego związku powoduje zwyrodnienie i uszkodzenie wątroby, nerek i mięśnia sercowego. Na skórę działa drażniąco. Zaliczany jest do substancji rakotwórczych. Czterochloroetylen uwalnia się stopniowo z odzieży, przez długi czas po odebraniu garderoby z pralni. Świadczy o tym charaktrerystyczny, ostry, słodkawy zapach wydobywający się z wyczyszczonych na sucho ubrań.

Rewolucja w czyszczeniu garderoby – system Electrolux LagoonTM

W 2004 roku firma Electrolux we współpracy z Woolmark Company, organizacją zrzeszającą największych światowych hodowców wełny, stworzyła system czyszczenia wodnego garderoby o nazwie Lagoon. Electrolux Lagoon jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych. Dzięki zastosowaniu specjalnie stworzonych na potrzeby systemu, w pełni biodegradowalnych detergentów oraz opracowaniu urządzeń pralniczych i suszących, odpowiednich programów prania, a także całej linii urządzeń wykończeniowych możliwe było stworzenie kompletnego systemu czyszczenia garderoby opartego na wodzie jako naturalnym rozpuszczalniku. Lagoon jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych, dodatkowo pozwala na osiągnięcie dużo lepszych rezultatów czyszczenia wszelkiego typu garderoby.

LagoonTM/Czyszczenie chemiczne – porównanie jakości

Biorąc pod uwagę główne kryteria, na które zwracają uwage klienci (świeżość, kolory itp.) Lagoon jest dużo bardziej efektywny niż pralnie chemiczne

Pralnie chemiczne, a system LagoonTM

System lagoon posiada znaczną przewagę nad tradycjnym rozwiązaniem jakim jest agregat chemiczny. Najważniejsze aspekty, sprawiające, iż Lagoon pozostawia w tyle tradycjne pralnie chemiczne to:

  • Lagoon jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. Podstawowym rozpuszczalnikiem używanym w Lagoon jest woda, a wszystkie stosowane środki są biodegradowalne. W pralni chemicznej zazwyczaj jako rozpuszczalnik stosuje się czterochloroetylen, który jest substancją toksyczną i rakotwórczą.
  • Lagoon oferuje możliwość profesjonalnego czyszczenia wełny, jedwabiu, wiskozy i tych tkanin oraz włókien, które do niedawna nadawały się wyłącznie do czyszczenia chemicznego. Dodatkowo jest idealnym rozwiązniem do prania strojów z aplikacjami, takich jak np. suknie ślubne. Nie jest to możliwe w agregacie chemicznym, gdyż wszelkie aplikacje z tworzyw sztucznych mogłyby ulec roztopieniu w agresynym rozpuszczalniku.
  • Tkaniny czyszczone systemem Lagoon pachną świeżo, są bardziej miękkie w dotyku, kolory ich są wyrazistsze, a biel jaśniejsza. Dzięki użyciu wody i detergentów, włókna czyszczone są na wskroś, co zapewnia doskonały rezultat czyszczenia. W pralni chemicznej, rozpuszane są głównie plamy z tłuszczu, podczas gdy reszta zabrudzeń pozostaje nadal wewnątrz włókien, dodatkowo po oddaniu wyczyszczonej garderoby wyczuwalny jest przykry zapach rozpuszczalnika.
  • Lagoon jest jedynym na świecie systemem czyszczenia garderoby w wodzie posiadającym certyfikat The Woolmark Company. System jest wciąż rozwijany, co gwarantuje ciągłe wsparcie dla produktów. Gwarantuje to, iż system jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem przeznaczonym do czyszczenia garderoby uszytej z najwyższej klasy wełny. Dodatkowo właściciel pralni Lagoon ma prawo do posługiwania się znakiem towarowym Woolmark, który jest bardzo dobrze rozpoznawalny na polskim rynku i którego użycie stanowi doskonałą reklamę.
  • Lagoon to dwa systemy w jednym. Używając tych samych urządzeń można świadczyć usługi czyszczenia garderoby jak i prania wodnego. System pozwala na świadczenie usług dla klientów indywidaulnych, a także dla hoteli lub restauracji, wystarczy tylko zaopatrzyć się w magiel.

LAGOON jest rozwiazaniem przyjaznym srodowisku dla profesjonalnego czyszczenia welny, jedwabiu, wiskozy i tych tkanin oraz wlókien, które uwaza sie ze sa domena czyszczenia chemicznego. Tkaniny czyszczone systemem LAGOON pachna swiezo, sa bardziej miekkie w dotyku, kolory ich sa wyrazistsze, a biel jasniejsza. Efektem wprowadzenia tak innowacyjnych rozwiazan jest to, ze w wyniku uslugi wykonanej w naszej pralni, otrzymujecie Panstwo odziez w pelni czysta, wolna od kurzu i roztoczy, oraz pozbawiona jakichkolwiek szkodliwych dla zdrowia zwiazków chemicznych!!!

Want to receive the hottest news?
Subscribe us to keep up-to-date!
Search